Kontakt
Mapa
odsyłaczy
Dziś mamy:
Strona główna
Leczenie alkoholizmu
Leczenie depresji
Leczenie uzależnień
Medycyna naturalna
Profil leczniczy
Zasady przyjęć
Leczenie
Weekend
Zespół medyczny
Historia
Cennik Medyczny
Lokalizacja
Kontakt
Nowości
Pensjonat
Konferencje, szkolenia
Pobyt Turystyczny w Rudzie
BMI, stres, ruch a ciąża
Galeria
Wydarzenia Muzyczne NOWOŚĆ!
Partnerstwo

HISTORIA

Nasza klinika powstała w sierpniu 2001 roku w malowniczej dolinie rzeki Drwęcy na terenie dawnego zespołu podworskiego pochodzącego z XVII wieku. Dawny dwór murowany z cegły na planie prostokąta został zniszczony częściowo w wyniku działań wojennych w 1945 roku. W tym okresie właścicielem majątku liczącego ok. 200ha był Felicjan Dołęga Lewandowski. Majątek był zadłużony i ewidentnie podupadał od 1935r.

Po 1945r majątek został znacjonalizowany i była tu spółdzielnia produkcyjna, która dopełniła dzieła zniszczeń i dewastacji majątku trwałego jak i sadu oraz innych drzew z otoczenia. Pozostały tylko dwie 125 letnie lipy oraz rząd kruchej wierzby polskiej, który otacza posiadłość od strony zachodniej i północnej wzdłuż rzeczki Ruda, wpadającej za 400m do malowniczej Drwęcy.

Z dawnych zabudowań zachował się spichrz przekształcony na mleczarnię, w którym obecnie po rekonstrukcji i dobudowaniu wiecznie kwitnącego ogrodu zimowego znajduje się nasza część gastronomiczna z zapleczem. Obora wraz z stajnią nie nadawała się już do rekonstrukcji i została rozebrana. W jej miejscu jest teraz boisko do gry w tenisa, siatkówkę i piłkę ręczną.
Ja sam przybyłem tutaj rowerem w 1995r. z pobliskiej Iławy. Urzekła mnie dzikość miejsca, fantastyczna przyroda, widok 25-ciu bocianów skupionych na łące otaczającej dawny dwór, a kiedy trochę więcej dowiedziałem się o przeszłości tego miejsca to postanowiłem zlokalizować tu obiekt profilaktyczno-leczniczy realizujący mą wizję postępowania z człowiekiem. "Tworzyłem" ją w sobie przez okres poprzednich 15-tu lat. Ruda-Dwór istnieje na mapach Rzeczypospolitej od XIV w. W okresie zakonu krzyżackiego podlegała pod komtura, w Dzierzgoniu. Po kapitulacji zakonu była folwarkiem biskupów Chełmińskich. Nie wiemy, kiedy przeszła w ręce prywatne, a Felicjan Dołęga Lewandowski był tu panem od ok. 1920r. Był gruntownie wykształconym człowiekiem, albowiem ukończył studnia prawnicze w Dorpacie, był ciekawym świata odbywając liczne wycieczki połączone z polowaniami na Kaukaz i do Azji. Użyczył tu schronienia pułkownikowi wojsk carskich o nazwisku Nikolaj Nikogda, który zmarł w Rudzie w 1935r. i został pochowany w wybranym przez siebie miejscu w lasku, który jest aktualnie własnością kliniki. Z dawnego majątku wykupiłem siedlisko od pięciu współwłaścicieli, z których dwóch posiadało jeszcze ziemię. W ten sposób aktualnie zarządzamy 14ha, razem z siedliskiem kliniki. Stworzyliśmy też 2 stawy rybne, które zachęcają do wędkowania. Jakość powietrza, przyroda i spokój sprzyjają doskonale regeneracji sił.

Jednakże całość ogromnego przedsięwzięcia nie ujrzałaby światła dziennego gdyby nie ofiarna pomoc i rady Wspaniałych Przyjaciół, których udało mi się spotkać w mym życiu.
Są to : Elżbieta Grochocka, Roman Śpiewak, Zbigniew Socha, ks. Jerzy Zawadzki, Tadeusz Kowalczyk oraz Bożena Błaszczyk.
Oni byli i są mecenasami tej placówki.
Serdecznie Wam za wszystko dziękuję podobnie jak i kuracjusze, którzy mogą korzystać z Waszej użyteczności.

Chociaż współczesna historia naszej kliniki jest krótka, bo otworzyła swe bramy dla kuracjuszy we wrześniu 2001r, to jednak przez niespełna 9 lat działalności odwiedziło nas wielu znakomitych gości z kraju i zagranicy oraz kilkuset kuracjuszy.

 

Założenia mej myśli medycznej spełniły się i nie żałuję tego, że zostałem w kraju mając już podpisany kontrakt na leczenie pacjentów i realizowanie tej wizji w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie od wielu lat przebywa część mojej rodziny. Myślę, że jest to też zasługą mego ojca wykształconego 96-cio letniego człowieka i wspaniałego społecznika. To on zaszczepił mi miłość do człowieka i do natury. Mimo, że na przestrzeni 35-ciu minionych lat próbował 2-krotnie umierać - 1973r. i 2004r., mocą moją i Boga udało się Go utrzymać przy życiu.
© 2007 www.klinika-ruda.com - Kopiowanie i powielanie treści zawartych na stronie zabronione.
E-mail: klinika_ruda@onet.pl , tel: +48 (056) 47 215 29