BMI - zbyt gruba jak i zbyt chuda kobieta będą miały problemy z zajściem w ciążę. Badania wskazują, że prawidłowa waga poprawia wrażliwość na insulinę, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i funkcję nerek
Dążymy więc do BMI w przedziale 20 - 24 a idealnie - 21.
Naukowcy z Harvard School of Public Health sprawdzili jak zmiany proporcji białek i węglowodanów wpływają na płodność. Więcej białek zwierzęcych kosztem węglowodanów niesie ze sobą wzrost ryzyka niepłodności. Białka roślinne zamiast zwierzęcych dają spadek niepłodności aż o 50%.
Dieta winna też objąć węglowodany bogate w błonnik jak chleb gruboziarnisty, ciemny ryż, fasolę, warzywa i świeże owoce.
Wszystko to wzmaga płodność kobiety zapobiegając też cukrzycy ciążowej. Chroni przed zmianami hormonalnymi powodującymi zaburzenia owulacji.
W klinice naszej wieczorem serwujemy też szklankę pełnotłustego mleka.
Ruch - proponujemy : aerobik codziennie przez 30 min.
- trening siłowy
- stretching
- codzienną ruchliwość - spacery 3 - 5 km wokół doliny Drwęcy,
- nordic walking na specjalnych ścieżkach spacerowych.
Aktywność ruchowa rozładowuje też stres. Towarzyszy on każdej kobiecie, która próbuje bezskutecznie zajść w ciążę.
Stres - istotny czynnik w problematyce niepłodności dający w konsekwencji zaburzenia hormonalne, zaburzenia owulacji, narastający niepokój, napięcie oczekiwania, dyskomfort emocjonalny, zaburzenia snu.
Pojawiają się też bóle głowy, niekiedy karku i pleców (duże partie mięśniowe ! ).
Stan ten staramy się rozładować metodami naturalnymi, urokiem miejsca, rodzinną atmosferą panującą w placówce i psychoterapią indywidualną.
Uzupełnieniem ważnym jest program aktywacji ruchowej.
Wszystko to stanowią 14-dniowe turnusy kobiet z problematyką niepłodności. |